Suomen Merimiesunioni logo
Näytä alasivut

Kongress 2020

Sjömans-Unions kongress hålls på tisdag 29.9.2020.

Plats: Hagnäs, Transportförbundens hus

 

****************************

SJÖMANSUNIONENS KONGRESSVAL

VALRESULTAT

Representanterna 2020

VALRESULTAT

De valda representanternas namn och antal röster har i texten angetts med mörkare färg.
Som suppleanter fungerar de kandidater som efter dessa fått flest röster.
Turordningen för de som erhållit samma antal röster är avgjord genom lottning.
 

VALKRETS 001 
Inre-Finlands avdelning 

Val av 3 representanter utan val​

Eino Leppänen 
Tarja Rännäli-Lehto 
Kalle Vasara


VALKRETS 002 
Norra avdelning 

Val av 1 representant

Matti Lukkarila (16)

Jouni Koistinen (8)
 

VALKRETS 003 
Hamnbranschen
Val av 1 representant utan val

Tapio Ristimäki


Valkrets 005
Finlands Sjömans­-Unions Ålandsavdelning rf
 

Val av 2 representanter utan val
 

Simon Dahl 
Eija Kiviö

VALKRETS 006 
Sydvästra Finlands avdelning


Sektor I
passagerarfartygen 


Val av 7 representanter

Tero Palokoski (77)
Jonas Kallio (46)
Marko Laine (44)
Taru Hakala (42)
Patrick Kuronen (27)
Kaj Svenskberg (20)
Jari Mäkinen (18)

Matias Widjeskog (18)
Ismo Silvennoinen (16)
Mikael Svanberg (13)
Joni Kuronen (10) 
Tomi Lamminen (10)

Sektor II
fraktfartyg

Val av 2 representanter

Turo Ihalainen (17)
Emil Jansson (16)

Pasi Virtanen (12)
Timo Keskitalo (11)
Susanna Mäntysaari (11)
Juha Karhu (6)
Jari Grönblom (6)


Sektor III
övriga avtalsområden


Val av 2 representanter utan val

Kim Lindberg 
Ville Ollikainen 

 

Valkrets 007 
Finlands Sjömans­-Unions Östkustavdelning rf


Val av 3 representanter

Tuomo Alastalo (26) 
Anne Vuorijärvi (14)
Anne-Marie Mahkonen (13)


Teemu Nurmi (11)
Ilkka Katainen (11)
Jari Valkonen (5)
Jani Kaukoranta (4)
Maiju Pylvänäinen (4)
Juho Syrjä (4)
Juuso Hämäläinen (3)
Antti Nykänen (1)

Valkrets 008 
Finlands Sjömans­-Unions Västra Finlands avdelning rf


Val av 2 representanter utan val

Satu Aspegren
Tero Yli-Mäenpää

 

Valkrets 009
Finlands Sjömans­-Unions Södra Finlands avdelning rf

Sektor I
passagerarfartyg


Val av 4 representanter 

Satu Valapuro (58)
Timo Purho (49)
Hannu Kumpulainen (42) 
Anne Passinen (36)


Kai Korhonen (25)
Kimmo Riivari (21)
Mikko Heikka (17)
Jari Aho (17)
Sirpa Kristo (14)

Sektor II
fraktfartyg


val av 2 representanter utan val 

Toni Peltola 
Lasse Virtanen

Sektor III
övriga avtalsområden


val av 2 representanter utan val 

Mikko Ervast
Timo Kyöstilä

Valkrets 010 
Rese­ och- speditionsbransch rf


Val av 1 representant utan val 

Pia Airas
 

Valkrets 011 
Fartygens Underhållnings­ arbetare rf


Val av 1 representant

Perttu Nurmi (17)

Johanna Vaalikivi-Lindholm (13)
Alexander Ruzza (1)

Valkrets 012 
Farledssköts­ avdelningen rf


Val av 1 representant utan val 

Hemmo Mutka