Suomen Merimiesunioni logo
Näytä alasivut

Edustajakokous 2020


MERIMIES-UNIONIN EDUSTAJAKOKOUSVAALIT

VAALITULOS
Valresultat 

Edustajat
Representanterna
2020


VAALITULOKSET (klikkaa tästä auki tulokset)

 

Valittujen edustajien nimet ja äänimäärät on tummennettu.
Heidän jälkeensä mainitut ovat varaedustajia äänimääräjärjestyksessä. 
Saman äänimäärän saaneiden järjestys on ratkaistu arvalla.

De valda representanternas namn och antal röster har i texten angetts med mörkare färg.
Som suppleanter fungerar de kandidater som efter dessa fått flest röster.
Turordningen för de som erhållit samma antal röster är avgjord genom lottning.
 

VAALIPIIRI 001 
Sisä-Suomen osasto 

VALKRETS 001 
Inre-Finlands avdelning 

Valitaan 3 edustajaa ilman vaaleja​
Val av 3 representanter utan val​

Eino Leppänen 
Tarja Rännäli-Lehto 
Kalle Vasara


VAALIPIIRI 002 
Pohjoisen osasto 

VALKRETS 002 
Norra avdelning 

Valitaan 1 edustaja​
Val av 1 representant

Matti Lukkarila (16)

Jouni Koistinen (8)
 

VAALIPIIRI 003 
Satama-ala 

VALKRETS 003 
Hamnbranschen 

Valitaan 1 edustaja ilman vaalia
Val av 1 representant utan val

Tapio Ristimäki


Valkrets 005
Finlands Sjömans­-Unions Ålandsavdelning rf

Vaalipiiri 005
Suomen Merimies­-Unionin Ahvenanmaan osasto ry

Val av 2 representanter utan val
Valitaan 2 edustajaa ilman vaalia​

Simon Dahl 
Eija Kiviö


VAALIPIIRI 006 
Lounais-Suomen osasto 

VALKRETS 006 
Sydvästra Finlands avdelning 

Lohko I 
matkustaja-alukset
 

Sektor I
passagerarfartygen 


Valitaan 7 edustajaa​
Val av 7 representanter

Tero Palokoski (77)
Jonas Kallio (46)
Marko Laine (44)
Taru Hakala (42)
Patrick Kuronen (27)
Kaj Svenskberg (20)
Jari Mäkinen (18)
 (VALITTU ARVALLA)

Matias Widjeskog (18)
Ismo Silvennoinen (16)
Mikael Svanberg (13)
Joni Kuronen (10) 
Tomi Lamminen (10)

Lohko II 
rahtialukset


Sektor II
fraktfartyg

Valitaan 2 edustajaa 
Val av 2 representanter

Turo Ihalainen (17)
Emil Jansson (16)

Pasi Virtanen (12)
Timo Keskitalo (11)
Susanna Mäntysaari (11)
Juha Karhu (6)
Jari Grönblom (6)

Lohko III
muut sopimusalat 

Sektor III
övriga avtalsområden

Valitaan 2 edustajaa ilman vaaleja
Val av 2 representanter utan val

Kim Lindberg 
Ville Ollikainen 

 

Vaalipiiri 007 
Suomen Merimies­-Unionin Itäkustin osasto ry 

Valkrets 007 
Finlands Sjömans­-Unions Östkustavdelning rf 

Valitaan kolme edustajaa 
Val av 3 representanter

Tuomo Alastalo (26) 
Anne Vuorijärvi (14)
Anne-Marie Mahkonen (13)


Teemu Nurmi (11)
Ilkka Katainen (11)
Jari Valkonen (5)
Jani Kaukoranta (4)
Maiju Pylvänäinen (4)
Juho Syrjä (4)
Juuso Hämäläinen (3)
Antti Nykänen (1)


Vaalipiiri 008 
Suomen Merimies­-Unionin Länsi­-Suomen osasto ry 

Valkrets 008 
Finlands Sjömans­-Unions Västra Finlands avdelning rf 

Valitaan 2 edustajaa ilman vaalia
Val av 2 representanter utan val

Satu Aspegren
Tero Yli-Mäenpää

 

Vaalipiiri 009 
Suomen Merimies­-Unionin Etelä-­Suomen osasto ry 

Valkrets 009
Finlands Sjömans­-Unions Södra Finlands avdelning rf 

Lohko I
matkustaja-alukset 

Sektor I
passagerarfartyg

Valitaan 4 edustajaa 
Val av 4 representanter 

Satu Valapuro (58)
Timo Purho (49)
Hannu Kumpulainen (42) 
Anne Passinen (36)


Kai Korhonen (25)
Kimmo Riivari (21)
Mikko Heikka (17)
Jari Aho (17)
Sirpa Kristo (14)

Lohko II
rahtialukset 

Sektor II
fraktfartyg 

valitaan 2 edustajaa ilman vaaleja 
val av 2 representanter utan val 

Toni Peltola 
Lasse Virtanen

Lohko III
muut sopimusalat 

Sektor III
övriga avtalsområden

valitaan 2 edustajaa ilman vaaleja
val av 2 representanter utan val 

Mikko Ervast
Timo Kyöstilä

 

Vaalipiiri 010 
Matkailu­ ja- huolinta­ ala ry 

Valkrets 010 
Rese­ och- speditionsbransch rf 

Valitaan 1 edustaja ilman vaaleja 
Val av 1 representant utan val 

Pia Airas
 

Vaalipiiri 011 
Laivan Viihdeammattilaiset ry 

Valkrets 011 
Fartygens Underhållnings­ arbetare rf


Valitaan 1 edustaja 
Val av 1 representant

Perttu Nurmi (17)

Johanna Vaalikivi-Lindholm (13)
Alexander Ruzza (1)


Vaalipiiri 012 

Väylänhoito­ ammattiosasto ry 

Valkrets 012 
Farledssköts­ avdelningen rf 

Valitaan 1 edustaja ilman vaaleja 
Val av 1 representant utan val 

Hemmo Mutka