Kun M/s Caldereta ylitti päiväntasaajan

Näillä saksilla leikkuu sujuu.

Neptunus päiväntasaajalla vuonna 1977.


Tapahtui yli 30 vuotta sitten

Nielsenin M/s Caldereta läheni "linjaa" ja porukka alkoi innostua, että kai ne tervajaiset järjestetään. Laivan päällikkö Jaakko Kouvonen antoi luvan ja siitä alkoi valmistelut meidän jo linjan ylittäneiden kesken: valittiin Neptunus, Vellamo, lääkäri, parturi, tähtitieteilijä, tervaajat ynnä muut. Keräsimme materiaalia, ja löysimmekin kaikenlaista vilkkas mielikuvitus apunamme - niin saimme monenlaista aikaiseksi.

Tervauspäivän aamuna laivalla huhuttiin päällikön sanoneen, että mikäli joku tervattava tuntisi, että hänelle tulisi henkisiä hiertymiä, voisi häneltä mennä pyytämään vapautusta. Kukaan ei mennyt. Myöhemmin huhu osoittautui perättömäksi.

Sitten Neptunus hoviväkeineen nousi laivaan ja seremonia aloitettiin. Ensin oli lääkärintarkastus ja parturointi, jotka tosin olivat vain leikkimielellä tehtyjä. Sitten kuulusteltiin tarkasti, josko asianomainen olisi sopiva kunnon skönäriksi. Myös rohkaisuryyppy annettiin (tabascoa, chiliä ja muuta vastaavaa).

Sen jälkeen oli vuorossa tervaus. Tervaajat eivät armonanomuksia hyväksyneet, vaan jokaisen oli riisuuduttava ja annettava toimituksen tapahtua. Kukaan ei kuitenkaan kieltäytynyt, vaikka nyt vuosikymmenten jälkeen touhu tuntui aika hurjalta.

Olen ajatellut, että jos nykypäivinä ryhdyttäisiin vastaavaa järjestämään, niin me Neptunusen hovi istuttaisiin syytettyjen penkillä. Toivottavasti meidän touhumme ei aiheuttanut kenellekään traumoja!

Parin viikon kuluttua tervajaisista kiersimme Calderetalla vielä Cap Hornin. Menimme Cancouverista Etelä-Afrikkaan. Joten kyllä me kaikki olimme kunnon skönäreitä.


Teksti: Riitta Kukkonen


 
Klikkaa kuvasuurennokseen
Todistus pelätyn Cape Hornin kiertämisestä.








 


 

©  Suomen Merimies-Unioni SMU ry, John Stenbergin ranta 6, 00530 Helsinki, Puh. +358 (0)9 615 2020, Fax: +358 (0)9 615 20 227- Tekninen toteutus Optinet Oy