 Kai Honkamäki, kock
|
De som jobbar nattskift tar hand om varandra
(Mer om M/s Isabella texten, som var i Sjömannen 3/2008)
I början av kvällen i buffén
”Åter till havs”
Då passagerarna äntrar buffén är kvällen ännu ung och stjärnorna gnistrar på himlen.
- På kvällarna jobbar vanligtvis två kockar, en kallskänka och servitörer i buffén, räknar kocken Kai Honkamäki.
Sirpa-Anneli Kiviniemi som jobbar som servitris har gått till sjöss igen efter 17 år i land. Det var ”familjen” som lockade berättar Sirpa-Anneli om atmosfären bland fartygspersonalen. Även lönen och personalförmånerna tycker hon att är bättre än i land.
Lugn och ro i egen hytt
Under dagens lopp är det fart och fläng. Arbetet ombord på fartyget är sevicebetonat och kräver konstant närvaro i passagerarutrymmena.
- Ibland saknar man lite lugn och ro – och tystnad, kommenterar buffépersonalen arbetet ombord på fartyget.
En egen hytt står högst på önskelistan då det gäller att förbättra fartygspersonalens trivsel. På passagerarfartygen ”har man väntat på egna hytter i 20 år”, menar personalen. Framför allt för ungdomar kan hyttfrågan bli en avgörande faktor då de funderar över om de skall gå till sjöss eller inte.
- Man spenderar i slutändan halva livet med den man delar hytt med, alltså lika mycket tid
som men frun, är det någon som anser.
Läs nästa text: Nattmaten är populär