Laivan Viihdeammattilaiset Alastarossa
Kesä on taas mennyt ohitse ja pimeä syksy saapunut. Oli aika järjestää virallinen syyskokous ja tapamme mukaisesti jotain pikku happeninkiä tarvittiin myös.
Tällä kertaa halusimme kokeilla jotain uutta ja valitsimme syyskokouksen paikaksi Alastaron moottoriradan.
Kokous oli alkuperäisen suunnitelman mukaan pitänyt olla kuukautta aikaisemmin, mutta monien muiden tapahtumien vuoksi ajankohdaksi tuli marraskuun alku.
Osastolle uusi hallitus
Kokouksessa käsiteltiin viralliset syyskokousasiat. Valitsimme muun muassa uuden hallituksenseuraavaksi kahdeksi vuodeksi. Perttu ”Auwo” Nurmen astuttua sivuun puheenjohtajan paikalta, päädyimme hetken keskusteltuamme hyvää ratkaisuun ja valitsimme Mikael Ahlforsin uudeksi puheenjohtajaksi. Mikke on erittäin kiinnostunut Unionin toiminnasta ja laivatyöntekijöiden hyvinvoinnista. Mikkellä on myös mahdollisuudet ja kiinnostusta osallistua Unionin kokouksiin. Joten hän oli varsin oiva valinta puheenjohtajan rooliin.
Allekirjoittanut jatkaa, (joo’o sama henkilö, sukunimi vain vaihtunut siviilisäädyn muututtua) osastomme sihteerinä ja tapahtuma-järjestäjänä, kuten myös hallituksen jäsenenä. Eli jos teillä on jotain mukavaa viihteellistä toimintaa mielessä, jota haluaisitte, että teemme, niin ei muuta kuin ottakaa rohkeasti yhteyttä allekirjoittaneeseen.
Entinen puheenjohtajamme Auwo jatkaa tästä eteenpäin varapuheenjohtajana.
Samalla, kun valitsimme uuden hallituksen, nostimme myös hallituksen jäsenten määrää. Ennen meitä oli puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja sihteerin lisäksi kaksi varsinaista jäsentä ja kaksi varajäsentä. Nyt tämän kokouksen jälkeen on seuraavana kahtena vuotena hallituksessa puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja sihteerin lisäksi neljä jäsentä ja kaksi varajäsentä.
Kokouksessa päätimme myös kevätkokouksen ajankohdan. Paikkana on Sastamalan Ellivuori ja aika on 11.3.2010. Kokouksesta lisätietoa lähempänä ajankohtaa.